REKLAMA

5 rzeczy, o których warto pamiętać przed wyjazdem na urlop

Masz już zaplanowany urlop i za chwilę zaczniesz odliczanie dni do wyjazdu? Oto pięć rzeczy, o których warto pomyśleć już teraz.

Zrób miejsce na nowe wrażenia – pozbądź się zaległości

Każdy z nas ma gdzieś z tyłu głowy listę rzeczy do zrobienia, którą zamiast realizować, chowamy coraz głębiej i głębiej. Im dłużej ukrywamy ją przed sobą, tym trudniej się z nią zmierzyć. Czasem nawet nie ma na to racjonalnego uzasadnienia. Po prostu, cały czas myślimy sobie: jutro, w przyszłym tygodniu, po świętach, po majówce… To może być wizyta u dentysty (nie ma nic gorszego od bolącego zęba na wakacjach), wymiana prawa jazdy, wizyta u księgowej, odwiedziny u cioci, naprawa oświetlenia w garażu, oddanie książki albo co jeszcze gorsze długów. Wakacje to najlepszy motywator, żeby zrobić wszystko to, na co zawsze brakuje czasu albo silnej woli. Istnieje co najmniej kilka sprawdzonych sposób, jak przezwyciężyć niemoc i nie odkładać rzeczy na później. Zacznij od zrobienia listy na kartce. Podziel zadania na etapy. Czasem najtrudniejsze jest zrobienie pierwszego kroku, np. zapisanie się do dentysty. Mając wizytę, mało prawdopodobne, że ją odwołasz. Ciocia może ucieszyć się już z samego telefonu… A gdyby tak postanowić, że co tydzień do samego urlopu zrealizujesz jeden punkt z listy. Pomyśl, ile spraw zniknie z twojej głowy, robiąc miejsce na wakacyjne przygody i wrażenia!

Akcja plaża

Nawet jeśli jesteś mistrzem w odkładaniu diety z miesiąca na miesiąc, perspektywa plaży, morskich kąpieli i długich godzin spędzanych na leżaku, powinna być wystarczającym impulsem do rozpoczęcia ekspresowej „akcji plaża”. Uważasz, że przez miesiąc czy półtora i tak nie osiągniesz zadowalających efektów? Nic bardziej błędnego! Wszystko zależy od twojej determinacji i dobrego planu. Pod warunkiem, że nie zmarnujesz już ani jednego dnia. Nie ma na co czekać. Trzeba zacząć od razu i najlepiej połączyć dietę z aktywnością fizyczną pod okiem doświadczonego trenera personalnego. Zdaniem specjalistów przy mądrym odchudzaniu, możesz zrzucić nawet 0,5-1 kg na tydzień! Trzy kilogramy mniej, policzki naturalnie zaróżowione od ruchu fizycznego, delikatnie zarysowane mięśnie, gładsza cera (bo przecież nie jesz cukrów i fast foodów) sprawią, że na wakacje pojedziesz z nową energią. Dzięki lepszej kondycji długie spacery czy nawet intensywne zwiedzanie tylko „podkręcą” twoje pozytywne nastawienie do świata. Po powrocie opalenizna, zrelaksowane ciało i wypoczęte oczy (kilka dni bez komputera i od razu widać różnicę) sprawią, że znajomi nie będą mogli wyjść z podziwu! W takich chwilach błędem byłoby porzucać sport i zdrowe jedzenie, dzięki czemu kolejne wakacje mogą zaskoczyć się w każdej chwili. Pamiętaj, że aktywność fizyczna doskonale wpływa też na naszą psychikę. Dzięki regularnym treningom przed urlopem, podczas wakacji twój umysł wypocznie dużo szybciej.

fashion-985556_1920

Przejrzyj garderobę

Nie daj się zaskoczyć podczas pakowania. Kostium kąpielowy z popsutą sprzączką w przeddzień wyjazdu może być powodem niepotrzebnych stresów. Podczas wyjazdu szkoda czasu na poszukiwanie sklepów i kupowanie czegoś na siłę w cenach dla turystów. Przejrzyj ubrania wcześniej, upewnij się, jaka będzie pogoda. Może potrzebujesz dodatkowej wiatrówki, plecaka albo butów na długie wędrówki po skalistym podłożu. Przed sezonem masz szansę na większe promocje. Poza tym, jeśli zrobisz to z wyprzedzeniem, wydatki możesz podzielić na kilka miesięcy i okaże się, że w budżecie zmieścisz zarówno te rozsądne zakupy, jak i coś na specjalną okazję, np. nową letnią sukienkę albo nowe słuchawki.

Dowiedz się, gdzie spędzisz urlop

Nie, to wcale nie jest żart! Nie chodzi przecież o nazwę miejscowości czy adres, ale o sprawdzenie, co ciekawego tam zobaczysz, gdzie spróbujesz najsmaczniejszej lokalnej kuchni, dokąd warto pójść z dziećmi, a nawet gdzie zrobisz najlepsze selfie. Jak się do tego zabrać? Podobnie jak w przypadku zaległości – po kawałku. Najpierw przeczytaj oficjalne wskazówki z przewodników turystycznych. Zrób listę obowiązkowych atrakcji i sprawdź, ile zajmą ci czasu. Ale na tym nie kończ! Czasem lepiej zejść z głównych szlaków. Zajrzyj więc na blogi globtroterskie. Porównaj opinie podróżników z oficjalnymi rankingami turystycznymi. Może zainteresuje cię coś zupełnie innego. W lokalnej prasie sprawdź zapowiedzi imprez – koncertów, targów, wystaw. Koniecznie znajdź adres lokalnego marketu, gdzie kupisz świeże owoce i poczujesz autentyczną atmosferę miejsca. Od sprzedawców dowiesz się, gdzie wypijesz najlepszą kawę, a gdzie spróbujesz domowej, regionalnej kuchni. Takich adresów nie znajdziesz w przewodnikach. Podobnie jest z nieoficjalnymi punktami widokowymi, gdzie można zrobić najbardziej spektakularne selfie. Jeśli chcesz je odnaleźć, zajrzyj na Instagram i wpisz # z nazwą miejscowości, w której spędzisz urlop. Po przejrzeniu najpopularniejszych zdjęć szybko zorientujesz się, które miejsca są najbardziej fotogeniczne – a to oznacza, że są to też najładniejsze punkty widokowe, więc warto się tam wybrać na spacer. Z taką listą, można już tylko odliczać dni do urlopu.

Ubezpieczenia domu i mieszkania

Ciesz się w pełni urlopową beztroską. Koszty ubezpieczenia mieszkania to niewielki wydatek w porównaniu do wakacyjnego budżetu, więc nie ma co się wahać. Włamywacze nie mają wakacji. Podobnie, jak roztargniony sąsiad, który już w tym roku dwukrotnie zapomniał zakręcić kran. Akurat wszyscy byli w domu i straty ograniczyły się do malowania sufitu, ale co by było, gdyby to samo przydarzyło się podczas twojego wyjazdu? Oferty na ubezpieczenie mieszkania możesz sprawdzić w Internecie, korzystając z prostego kalkulatora. W kilka minut wyliczysz składkę, samodzielnie określając rodzaj i zakres ubezpieczenia. Dobierz warunki do swoich potrzeb. Ochroną możesz objąć tzw. mury, czyli dach, ściany, fundamenty, a także elementy stałe takie jak podłogi, okna, drzwi, czy instalacje, oraz tzw. mienie ruchome, czyli wszystkie wartościowe przedmioty znajdujące się w mieszkaniu. Zastanów się też, jakie niebezpieczeństwa zagrażają mieszkaniu. Włamanie, zdarzenia losowe takie jak pożar, zalanie, powódź, huragan? Równie istotne wydaje się ubezpieczenie od tzw. szkód wężykowych, np. na wypadek pęknięcia rurki doprowadzającej wodę do pralki. Pamiętaj, by szczegółowo wpisywać dane dotyczące nieruchomości. Może się okazać, że ubezpieczenie mieszkania na parterze, będzie wymagało innego typu ochrony niż willa pod miastem. Mając wątpliwości, zawsze warto skonsultować z osobą profesjonalnie zajmującą się sprzedażą ubezpieczeń. Wyliczenie składki jest darmowe, a kupując polisę online, najczęściej możesz liczyć na specjalne zniżki. To ważne, szczególnie że zaoszczędzone pieniądze będziesz mógł wydać atrakcje podczas wakacji lub pamiątki.

Artykuł sponsorowany
materiały nadesłane

31-05-2019