REKLAMA

Planujesz kredyt gotówkowy? Sprawdź co musisz wiedzieć

Polacy chętnie decydują się na zaciągnięcie kredytu gotówkowego. Taka forma wsparcia finansowego pozwala uzyskać pieniądze z możliwością przeznaczenia ich na dowolny cel. Zanim jednak zdecydujesz się na takie rozwiązanie, poznaj najważniejsze informacje. Dzięki temu podejmiesz słuszną decyzję.

Jak wynika z danych Biura Informacji Kredytowej (BIK), aż 48% czynnych zobowiązań Polaków stanowią kredyty konsumpcyjne – w tym kredyty gotówkowe. Nie ma się czemu dziwić – tego rodzaju produkty finansowe pozwalają na zrealizowanie dowolnych celów. Warto jednak mieć świadomość, że kredyty kredytom nie są równe – różnią się pod wieloma względami. Dowodem na to są oferty zebrane w porównywarce kredytowo.org – wystarczy przyjrzeć się zamieszczonemu tam zestawieniu.

Sprawdź wymagane formalności

Chociaż większość kredytów przyznawana jest w oparciu o uproszczone zasady, różne są wymogi formalne konkretnych banków. Warto zatem sprawdzić m.in. takie kwestie jak:

  • minimalny wiek
  • źródło dochodów
  • zgoda małżonka.

Niektóre instytucje wymagają również wykupienia ubezpieczenia, co podnosi koszty zaciąganego zobowiązania.

Poznaj koszty kredytu gotówkowego

Przed podpisaniem umowy kredytowej, warto sprawdzić koszty zobowiązania. Istotną rolę odgrywa bowiem nie tylko samo oprocentowanie. Na całkowitą kwotę do spłaty wpływa m.in. prowizja, okres kredytowania, ubezpieczenie. Dlatego zwróć uwagę na wartość RRSO – rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania. Jest to parametr informujący o odsetkach oraz kosztach bezodsetkowych.

Warto przy tym pamiętać, że kredyt z identycznym oprocentowaniem może być nawet kilkaset złotych droższy w porównaniu z pozornie podobną ofertą. Sporo więc stracisz, decydując się na przypadkowy produkt finansowy.

Jak wybrać korzystny kredyt?

Wielu kredytobiorców korzysta z przypadkowo wybranej oferty, co może sporo kosztować. Jeżeli nie chcesz przepłacać, warto porównać dostępne rozwiązania. Niezależnie od tego czy jest to kredyt na remont domu, czy kredyt na zakup sprzętu domowego, zwróć uwagę na takie parametry jak np.:

  • dostępna kwota kredytu
  • okres kredytowania
  • RRSO
  • wymagania formalne.

Im więcej parametrów porównasz i dostosujesz do swojej sytuacji materialnej, tym większe prawdopodobieństwo terminowej spłaty zobowiązania. Dobrze jest przy tym skorzystać z porównywarek internetowych, które dają dostęp do aktualnych informacji o kredytach gotówkowych.

besko24.pl

Artykuł sponsorowany
materiały nadesłane

20-12-2018