REKLAMA

Letni ogródek kawiarniany – jak go urządzić?

Ogródek kawiarniany to świetny pomysł, aby zachęcić latem większą liczbę gości. Świeże powietrze, a przy okazji – automatycznie powiększona przestrzeń lokalu. Jak urządzić taki ogródek, aby przyciągał klientów jak magnes?

Zanim przystąpimy do aranżacji ogródka przy naszej kawiarni, nie zapomnijmy o dopełnieniu wszelkich niezbędnych do otwarcia takiego miejsca formalności. Jeśli przestrzenią dla ogródka jest część prywatnej działki, nie ma problemu, aby rozstawić tam stoliki bez konieczności zgłaszania tego faktu do urzędu. Jeżeli jednak ogródek „wkracza” w przestrzeń publiczną (np. na chodnik), potrzebujemy zgody na zajęcie pasa drogowego (którego częścią jest przeznaczony dla ruchu pieszego chodnik). Musimy udać się w tym celu do urzędu miasta oraz zarządcy drogi. Nie musimy martwić się natomiast o jakiekolwiek formalności budowlane – nawet jeśli stawiamy ogrodzenie do ogródka (jeśli ma ono charakter tymczasowy). Pamiętajmy, że w przypadku miejsc reprezentacyjnych dla miasta (jak np. jego starówka), władze mogą narzucać wygląd niektórych elementów ogródka, aby nie psuły krajobrazu jako całości.

Meble – ładne i wygodne

Stoliki, krzesła, a może fotele lub sofy? Możliwości aranżacyjnych jest wiele. Ważne, aby umeblowanie było schludne, estetyczne oraz wygodne. W kawiarni stolik nie musi być tak obszerny jak w restauracji, ale pamiętajmy, że oprócz stolików dla dwóch lub czterech osób, warto postarać się o chociaż jeden, przy którym wygodnie usiądzie cała grupa znajomych. Możemy też wybrać stoliki, które łatwo ze sobą zsunąć. Jeśli chcemy wybrać coś gustownego i funkcjonalnego, zwróćmy uwagę na zestaw mebli z rattanu syntetycznego znajdujący się w ofercie firmy AJ Produkty. W pojedynczym zestawie znajdują się dwie sofy i stolik z eleganckim, szklanym blatem. Całość jest kompaktowa, ale komfortowa. Dodatkowo producent dołącza poduszki do położenia na siedziskach. To kolejny bardzo istotny element ogródka. Poduszki i wałki nadają przytulności, przywołują domową atmosferę i oczywiście sprawiają, że meble są znacznie wygodniejsze niż te pozbawione miękkich „podpórek”. Być może to dzięki nim zrelaksowani goście pozostaną u nas dłużej i zamówią kolejną kawę? Proste krzesła z czarnego rattanu oraz eleganckie stoliki, a także sofy do użytku zewnętrznego, można oczywiście dokupić osobno. Nie zapomnijmy przy tym o zadaszeniu ogródka, np. poprzez zamontowanie markizy czy zapewnienie obszernych parasoli ogrodowych dla ochrony zarówno przed deszczem, jak i słońcem.

Jak ogródek – to zieleń

Co zachęci gości do błogiego spędzenia czasu w naszym ogródku kawiarnianym? Na pewno świeżość, dużo zieleni, bogactwo roślin. Rośliny wpływają na ludzi relaksująco, uspokajająco, są także pięknym motywem dekoracyjnym. Pomyślmy o wieżach z kwiatami oraz wiszących i stojących pojemnikach. Dzięki praktycznym uchwytom pojemniki na kwiaty można umieścić wszędzie tam, gdzie dotychczas było pusto i brakowało zieleni. Warto wybrać zwisające girlandy kwiatów do wysokich wież czy pojemników wiszących w górnej części ogrodzenia naszego ogródka, a mniejsze kwiaty rosnące ku górze do skrzynek zawieszonych niżej. Ciekawym rozwiązaniem są także krzewy w doniczkach ustawione w kilku eksponowanych miejscach oraz aromatyczne zioła w skrzynkach i pnącza oplatające ścianki i dach ogródka. Można wówczas zawiesić wśród zielonych pnączy romantyczne latarnie i klimat na wieczór przy kawie mamy zagwarantowany! A jeśli już jesteśmy przy porach wieczornych – dobrze jest pomyśleć o ciepłych i miłych w dotyku kocykach (np. z polaru) oraz promiennikach ciepła. Większa liczba krzewów to z kolei doskonały pomysł na odgrodzenie ogródka od ulicy czy uczęszczanego deptaku. Dzięki temu nawet ogródek przy głównej alei może zapewnić gościom prywatność i spokój.

Pełen relaks!

Im większa przestrzeń ogródka, tym więcej możliwości aranżacyjnych. Może zamiast kilku krzeseł zaproponować gościom leżaki? Niebanalnym rozwiązaniem są także pufy. Warto dołożyć gazetniki czy półkę z książkami, a może zaproponować gry planszowe do kawy? Dobrym pomysłem może się okazać kącik dla dzieci, do którego podamy dziecięce wersje deserów. Nie musi on zabierać dużo przestrzeni – wystarczą mniejsze, kolorowe krzesełka, stoliczek, zabawki, klocki czy kolorowanki. Zajmą najmłodszych gości, którzy nie będą nudzić się przy „dorosłym” stole.

Pomysłów na ogródki kawiarniane może być dużo. Zaaranżujmy to miejsce zgodnie z wystrojem głównej części lokalu i pomyślmy o zapewnieniu gościom maksimum relaksu.

besko24.pl

Artykuł sponsorowany 
materiały nadesłane

27-07-2018