Wyroby tradycyjne i eko coraz bardziej popularne. Bieszczadzka żywność w natarciu (FILM)


NOWOSIELCE / PODKARPACIE. W Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Nowosielcach, posłowie Piotr Uruski i Kazimierz Gołojuch zorganizowali konkurs wiedzy o Sejmie. Obecna dyrektor Departamentu Spraw Społecznych i Oświaty Rolniczej Ewa Markowska-Bzducha, odniosła się m.in. do sytuacji szkół rolniczych w Polsce.

Warto dodać, że ZSCKR w Nowosielcach, od 2008 roku prowadzony jest przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Spotkanie stało się jednocześnie okazją do dyskusji na temat nowej ustawy, która obowiązuje od stycznia 2017 roku, a dotyczy sprzedaży bezpośredniej prowadzonej przez rolników. Według jej zapisów, każdy rolnik do kwoty 20 tys złotych może sprzedać wytworzone w gospodarstwie, przetworzone produkty.

Sprzedaż produktów ekologicznych, opartych na tradycyjnych recepturach zyskuje coraz większą popularność. Potencjał rynku produktów ekologicznych jest znacznie większy, niż jego obecna wartość. Dlaczego nie wzrasta on tak dynamicznie, jak w innych bogatych krajach europejskich?

cooking-2132874_960_720

zdjęcie poglądowe


Napisz komentarz:

Jeśli chcesz, aby przy Twoim komentarzu pojawił się avatar, zarejestruj swój adres e-mail w gravatar.com.
"UWAGA! Komentarze niezgodne z regulaminem serwisu nie będą publikowane. Zachęcamy do kulturalnego wyrażania opinii na temat artykułów oraz unikania personalnych ataków słownych."