REKLAMA

Uczniowie Zespołu Szkół w Besku w rozjazdach. Rozpoczął się czas wycieczek szkolnych (ZDJĘCIA)

BESKO / PODKARPACIE. Przełom maja i czerwca to najlepszy okres na organizowanie wycieczek szkolnych i lekcji w terenie, dobrze wiedzą o tym uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół w Besku. W ostatnim czasie zorganizowano bardzo ciekawą lekcje w terenie oraz dwie wycieczki, do Zatorlandu i na Słowację.

19 maja 2017 r. miała miejsce humanistyczno – geograficzna lekcja w terenie, zorganizowana dla gimnazjalistów z klas trzecich. Zrealizowano dwa tematy: „Bieszczadzkim szlakiem Aleksandra Fredry” i „Legendy bieszczadzkie”. Młodzież zwiedziła ruiny zamku „Sobień” w Załużu, Kamień Leski, Lesko (amfiteatr i zamek Kmitów) oraz ruiny klasztoru w Zagórzu. W ruinach sobieńskiego zamku pod Leskiem miała miejsce pierwsza część lekcji. Uczniowie zaprezentowali przygotowane wcześniej legendy związane z zamkiem. Wizyta w ruinach była szczególna, ze względu na wydarzenie, które miało miejsce na Sobieniu, równo 600 lat temu. 2 maja 1417 r. król Władysław Jagiełło brał w Sanoku ślub z Elżbietą Granowską. Po uroczystości skorzystał z zaproszenia Kmity i z orszakiem udał się właśnie do sobieńskiego zamku…

Kolejnym punktem był Kamień Leski, z którym związane są liczne legendy, spodobał się chyba wszystkim i był doskonałym tłem do pamiątkowych fotografii. Lekcja w terenie trwała kilka godzin i wymagała przerwy. Chwila w Słodkim Domku – cukierni Szelców, pozwoliła zregenerować siły.

Zagórski karmel – ruiny klasztoru Karmelitów Bosych w Zagórzu – był ostatnim zwiedzanym miejscem. Jak się okazało, wielu uczniów odwiedziło te miejsca po raz pierwszy i nigdy nie słyszało legend bieszczadzkich. Niektóre z tych legend to prawdziwe opowieści „z dreszczykiem” – biała dama, czarna dama, duchy bawiące się na balu w sobieńskim zamku i duch mnicha Leona to tylko wybrani ich bohaterowie.

Udział w lekcji w terenie okazał się być doskonałą okazją do poznania dziedzictwa kulturowego naszego regionu.

010

Fotorelacja z wycieczki do Zatorlandu (24.05.2017):

Fotorelacja z wycieczki na Słowacje (26-28.05.2017):

Źródło: ZS Besko

29-05-2017

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.