BESKO / PODKARPACIE. Przełom maja i czerwca to najlepszy okres na organizowanie wycieczek szkolnych i lekcji w terenie, dobrze wiedzą o tym uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół w Besku. W ostatnim czasie zorganizowano bardzo ciekawą lekcje w terenie oraz dwie wycieczki, do Zatorlandu i na Słowację.
19 maja 2017 r. miała miejsce humanistyczno – geograficzna lekcja w terenie, zorganizowana dla gimnazjalistów z klas trzecich. Zrealizowano dwa tematy: „Bieszczadzkim szlakiem Aleksandra Fredry” i „Legendy bieszczadzkie”. Młodzież zwiedziła ruiny zamku „Sobień” w Załużu, Kamień Leski, Lesko (amfiteatr i zamek Kmitów) oraz ruiny klasztoru w Zagórzu. W ruinach sobieńskiego zamku pod Leskiem miała miejsce pierwsza część lekcji. Uczniowie zaprezentowali przygotowane wcześniej legendy związane z zamkiem. Wizyta w ruinach była szczególna, ze względu na wydarzenie, które miało miejsce na Sobieniu, równo 600 lat temu. 2 maja 1417 r. król Władysław Jagiełło brał w Sanoku ślub z Elżbietą Granowską. Po uroczystości skorzystał z zaproszenia Kmity i z orszakiem udał się właśnie do sobieńskiego zamku…
Kolejnym punktem był Kamień Leski, z którym związane są liczne legendy, spodobał się chyba wszystkim i był doskonałym tłem do pamiątkowych fotografii. Lekcja w terenie trwała kilka godzin i wymagała przerwy. Chwila w Słodkim Domku – cukierni Szelców, pozwoliła zregenerować siły.
Zagórski karmel – ruiny klasztoru Karmelitów Bosych w Zagórzu – był ostatnim zwiedzanym miejscem. Jak się okazało, wielu uczniów odwiedziło te miejsca po raz pierwszy i nigdy nie słyszało legend bieszczadzkich. Niektóre z tych legend to prawdziwe opowieści „z dreszczykiem” – biała dama, czarna dama, duchy bawiące się na balu w sobieńskim zamku i duch mnicha Leona to tylko wybrani ich bohaterowie.
Udział w lekcji w terenie okazał się być doskonałą okazją do poznania dziedzictwa kulturowego naszego regionu.
Fotorelacja z wycieczki do Zatorlandu (24.05.2017):
Fotorelacja z wycieczki na Słowacje (26-28.05.2017):
otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.
Dodaj komentarz
Zaloguj się a:
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.